Hindistan Jeerası, Sıkılaşan Yüksek Kalite Arzıyla Yükselirken Kimyon Piyasası Güç Kazanıyor
Kimyon piyasası analizi: Hindistan jeera fiyatları, zayıf ihracat verilerine rağmen sıkılaşan ihracat kalitesi arzı, stokçu alımları ve mevsimsel talep sayesinde yükseliyor.
Fiyatlar
Hindistan piyasasından gelen son göstergelere göre Unjha spot jeera fiyatı, bugün yaklaşık ₹25,615/q seviyesindeki NCDEX spot referansına ve ₹25,700/q seviyesinin hemen üzerindeki mini kontrat düzeyine yakın olarak, yaklaşık ₹25,578/kuintal seviyesinde kote ediliyor. Vadeli işlemler tarafında, ön vadeli NCDEX jeera kontratları ₹25,000’lerin ortalarında işlem görüyor; Ekim ve Kasım 2026 pozisyonları bugün yaklaşık %1–1,5 geri çekilmeden önce yakın zamanda ₹26,000/q civarındaydı.
EUR cinsinden fiziksel ihracat teklifleri de daha güçlü görünümü doğruluyor. Surat’ta Hindistan kimyon tohumları için EXW fiyatları eylül sonundan bu yana %5–7 arasında yükseldi. Örneğin, EXW Surat "cumin seeds 0.5" 99.5% fiyatı 12 Ekim 2026 itibarıyla 3.694 EUR’a (5 Ekim’de 3.331 EUR), "Cumin seeds Singapore 99%" 2.486 EUR’a (2.26 EUR’dan) ve "cummin (jeera) 98%" 2.453 EUR’a (2.228 EUR’dan) yükseldi. Yeni Delhi FOB gösterge fiyatında %99 kimyon tohumları yaklaşık 2.08–2.10 EUR seviyesinde kote ediliyor; bu, eylül sonundaki değerlerin biraz üzerinde.
| Menşe / Ürün | Lokasyon | Teslim şekli | Son fiyat (EUR) | Önceki fiyat (EUR) | Son güncelleme |
|---|---|---|---|---|---|
| Cumin seeds 0.5 99.5% (IN) | Surat | EXW | 3.694 | 3.331 | 12 Oct 2026 |
| Cumin seeds Singapore 99% (IN) | Surat | EXW | 2.486 | 2.26 | 12 Oct 2026 |
| cummin (jeera) 98% (IN) | Surat | EXW | 2.453 | 2.228 | 12 Oct 2026 |
| Cumin seeds 99% (IN) | New Delhi | FOB | 2.08–2.10 | 2.06–2.08 | 10 Oct 2026 |
Arz ve Talep
Mevcut yükselişin temel itici gücü, küresel üretimde lider konumda bulunan Hindistan. Piyasa katılımcıları, hazır stokların sınırlı olduğunu ve özellikle ihracat kalitesindeki yüksek saflıklı tohum arzının oldukça sıkılaştığını bildiriyor. Stokçular yükseliş trendinde aktif alım yaparken, Hindistan’ın festival takvimine bağlı mevsimsel talep de ikinci bir destek unsuru oluşturuyor.
Buna karşılık, Hindistan’ın resmi jeera ihracat rakamları hâlâ daha zayıf bir tablo ortaya koyuyor. Nisan–Temmuz dönemindeki kümülatif ihracatın yaklaşık 53,462 ton olduğu ve geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %27 gerilediği bildiriliyor. Daha güncel gümrük verileri, yalnızca temmuz ayındaki yıllık ihracat düşüşünün %30’un üzerine çıktığını gösteriyor. Bu durum, mevcut fiyat gücünün henüz yurt dışı talebindeki geniş tabanlı bir toparlanmayla desteklenmediğine; bunun yerine yerel bulunabilirliğin kısıtlılığı ve en yüksek kalite sınıflarına yönelik seçici talepten kaynaklandığına işaret ediyor.
CMBroker'da özel commodities
Hava Durumu ve Rekolte Görünümü
Unjha bölgesi de dahil olmak üzere Gujarat’taki hava koşulları sıcak ve mevsim normallerine uygun şekilde kuru seyrediyor. Ekim ortası (14–17 Ekim 2026) tahminleri, açık gökyüzü ve önemli bir yağış olmaksızın gündüz en yüksek sıcaklıklarının yaklaşık 37–38°C olacağına işaret ediyor. Bu görünüm, tarladaki rabi baharat ürünleri açısından genel olarak nötr ila hafif destekleyici nitelikte: mevcut stokların kurutulmasını ve sevk edilmesini desteklerken, toprak neminin hâlihazırda düşük olduğu bölgelerde fazla rahatlama sağlamıyor.
Kimyon açısından daha belirleyici hava dönemi yaklaşan ekim süreci olacak. Mevcut kuraklık henüz kritik düzeyde değil, ancak ekim öncesi yağışlar zamanında gerçekleşmezse endişe yaratabilir ve 2026/27 ekim alanını sınırlayabilir. Piyasalar bu riske şimdiden duyarlı; bu da bugünkü sınırlı gün içi geri çekilmeye rağmen vadeli fiyatların neden yüksek kaldığını açıklamaya yardımcı oluyor.
Temel Göstergeler ve Piyasa Dinamikleri
- Sınırlı ihracat kalitesi stoku: En ciddi sıkışıklık, belirgin bir prim taşıyan ve mevcut vadeli piyasa geri hareketinin temel itici güçlerinden biri olan yüksek saflıklı ihracat partilerinde görülüyor.
- Aktif stokçu ve festival talebi: Festival sezonunun başlamasıyla birlikte yerel tüketim ve tüccarların önleyici stok oluşturma faaliyetleri, spot ve yakın vadeli işlemlerde fiyatları destekliyor.
- İhracat verileri hâlâ zayıf: Nisan–Temmuz dönemindeki ihracat düşüşü (yaklaşık −%27) ve temmuz sevkiyatlarındaki sert gerileme, uluslararası tedarik zincirinin hacim açısından henüz sıkı olmadığını doğruluyor. Bu durum, fiyatların aşırı yükselmesi hâlinde ralliyi sınırlayabilir.
- Rakip baharatlar: NCDEX’te zerdeçal vadeli işlemleri de daha güçlü seyrediyor ve bazı yakın vadeli kontratlarda bugün yaklaşık %1–3 günlük kazanç kaydediyor. Bu durum genel Hindistan baharat kompleksini ve yatırımcıların jeeraya ilgisini destekleme eğiliminde.
İşlem Görünümü (Önümüzdeki 1–3 Hafta)
- İthalatçılar ve sanayi alıcıları için: Özellikle yüksek saflıktaki Hindistan menşeli kalitelerde, mevcut EUR seviyelerinden 4. çeyrek ihtiyaçlarının bir bölümünü karşılamayı değerlendirin; ihracat talebinin zayıf kalması ve yükselişi sınırlaması ihtimaline karşı ilave alımları kademeli gerçekleştirin.
- İhracatçılar ve menşe bölgesi satıcıları için: Daha sıkı fiziksel bulunabilirlik ile destekleyici NCDEX eğrisi, vadeli satışlarla marjları sabitlemek için fırsat sunuyor; ancak ihracat taleplerini yakından izleyin. Yurt dışındaki alıcılar hâlâ rahat stoklara sahipken agresif fiyat hedefleri dirençle karşılaşabilir.
- Traderlar için: Unjha spot fiyatı ₹25,000/q bölgesinin üzerinde kaldığı ve yüksek kalite ürün bulunabilirliğinde iyileşmeye dair net bir sinyal ortaya çıkmadığı sürece yakın vadeli eğilim hafif yükseliş yönünde. Bununla birlikte, ihracatın yavaşlaması ve bugünkü küçük vadeli işlem düzeltmesi, aşırı kaldıraçlı uzun pozisyonlara karşı temkinli olunmasını gerektiriyor.
3 Günlük Yön Görünümü
- NCDEX jeera vadeli işlemleri: Yatay ila hafif güçlü; yeni stokçu alımları görülürse yükseliş eğilimiyle mevcut ₹25,000’lerin ortasındaki seviyeler etrafında konsolidasyon.
- Unjha fiziksel piyasası: Stabil ila güçlü; arzın ölçülü kalmasıyla spot fiyatın NCDEX’i takip etmesi ve günlük hareketlerin sınırlı kalması bekleniyor.
- İhracat teklifleri (EUR, Hindistan menşeli): Özellikle %99–99.5 saflıktaki partiler için hafif yükseliş eğilimi veya en azından indirim yapılmaması bekleniyor; alıcılar daha yüksek tekliflere karşı direnci test edecek.