Przejdź do głównej treści
CMB Emblem
Indyjskie zbiory sezamu kharif podwajają się: wsparcie podaży, ryzyko cenowe przed nami

Indyjskie zbiory sezamu kharif podwajają się: wsparcie podaży, ryzyko cenowe przed nami

CMB
Redakcja CMB News
Editorial Desk

Zbiory indyjskiego sezamu kharif w 2026 roku mają się podwoić, na czele z Radżastanem. Analiza podaży, cen, zmian regionalnych i perspektyw handlowych rynku sezamu.

Indyjskie zbiory sezamu kharif mają w 2026 roku niemal podwoić się rok do roku, znacząco poprawiając krajową dostępność surowych nasion i przechylając krótkoterminowe ryzyka w kierunku niższych cen, jeśli popyt nie będzie nadążał. Radżastan wyłania się jako główny motor wzrostu, podczas gdy spadek produkcji w Gudźaracie podkreśla pogłębiające się regionalne różnice w podaży. Szacuje się, że produkcja indyjskiego sezamu kharif w 2026 roku wyniesie 101 228 ton wobec 50 462 ton w poprzednim sezonie. Wzrost ten wynika ze zwiększenia areału zbiorów o 37,2%, do 711 892 ha, oraz wzrostu średniej wydajności o 46,2%, do 142 kg/ha. Radżastan prowadzi z produkcją 40 252 ton dzięki wysokiej wydajności, podczas gdy Uttar Pradesh, Madhya Pradesh i Gudźarat wykazują odmienne połączenia areału i produktywności. Eksporterzy i przetwórcy będą działać w bardziej komfortowych warunkach zaopatrzenia, jednak jakość nasion, wilgotność i parametry zgodności ostatecznie zdecydują, jaka część większych zbiorów trafi na wyżej wyceniane rynki międzynarodowe.

Ceny i bieżący ton rynku

Wskazania FOB New Delhi w EUR pokazują łagodnie umacniający się, lecz nadal stosunkowo wąski przedział cenowy przed szczytem dostaw z sezonu kharif. Konwencjonalne łuskane nasiona sezamu z Indii o czystości 99,90% są obecnie kwotowane na poziomie 1,50 EUR FOB New Delhi wobec 1,48 EUR 3 października 2026 roku. Łuskany materiał klasy EU o czystości 99,95–99,98% kosztuje 1,58–1,62 EUR FOB New Delhi, przy czym większość kwotowań wzrosła w minionym tygodniu o 0,02 EUR. Indyjski naturalny sezam o czystości 99–99,95% jest notowany w okolicach 1,30–1,42 EUR FOB w Indiach i Egipcie, natomiast zwykły czarny sezam z Indii kwotowany jest na poziomie 1,84 EUR FOB New Delhi.

Pomimo silnych perspektyw produkcji obecny umiarkowany wzrost cen wskazuje, że popyt na dostawy fizyczne w krótkim terminie oraz różnice jakościowe nadal wspierają wartości. Gatunki czarne o wysokiej czystości (np. indyjski super i półczarny Z w cenie 1,92–1,99 EUR FOB) oraz linie ekologiczne zachowują wyraźną premię względem produktów naturalnych i standardowych nasion łuskanych. Sugeruje to, że nabywcy nadal są gotowi płacić za określone parametry i certyfikację, nawet przy wzroście podaży ogółem.

Podaż i popyt: Indie w centrum uwagi

Sytuacja podażowa indyjskiego sezamu kharif w 2026 roku jest zdecydowanie bardziej komfortowa. Szacunki teledetekcyjne wskazują na areał zbiorów wynoszący 711 892 ha, o 37,2% większy niż 518 970 ha w 2025 roku, podczas gdy prognozuje się wzrost średniej krajowej wydajności z 97 kg/ha do 142 kg/ha. Łącznie te czynniki zwiększają szacowaną produkcję o 100,6%, do 101 228 ton. Cztery główne stany produkcyjne odpowiadają za około 86,9% tej wielkości, co podkreśla ich znaczenie dla krajowego zaopatrzenia i programów eksportowych.

Radżastan wyróżnia się areałem zbiorów wynoszącym w 2026 roku 174 334 ha oraz najwyższą szacowaną wydajnością w kraju, na poziomie 231 kg/ha, co przekłada się na produkcję 40 252 ton. Uttar Pradesh z kolei prowadzi pod względem areału zbiorów, wynoszącego 280 707 ha, lecz odnotowuje znacznie niższą wydajność 96 kg/ha, ograniczając produkcję do 27 087 ton. Madhya Pradesh osiąga 17 625 ton z 146 809 ha przy wydajności 120 kg/ha, podczas gdy Gudźarat gwałtownie się kurczy: areał zbiorów spada do 16 777 ha, a produkcję szacuje się zaledwie na 3 002 tony.

Po stronie popytu Indie pozostają kluczowym globalnym dostawcą sezamu, a najnowsze dane dotyczące przepływów eksportowych potwierdzają ich pozycję wśród trzech największych eksporterów sezamu obok Nigerii i Tanzanii. Świeża aktywność ofertowa wskazuje również na kilkaset aktywnych ofert międzynarodowych, sygnalizując szeroko zaopatrzony rynek globalny, na którym większe zbiory w Indiach zwiększą konkurencję dla krajów o słabszych wynikach produkcji.

BASIC
CMBROKER · COMMODITIES EKSKLUZYWNE

Ekskluzywne commodities na CMBroker

Sesame seeds — hulled
Sesame seeds
hulled
FOB 1,50 €/kg
(z IN)
Zapytaj o koszt dostawy →
Sesame seeds — super z black
Sesame seeds
super z black
FOB 1,99 €/kg
(z IN)
Zapytaj o koszt dostawy →
Sesame seeds — semi z black
Sesame seeds
semi z black
FOB 1,92 €/kg
(z IN)
Zapytaj o koszt dostawy →

Czynniki regionalne i kwestie jakości

Rozbieżność między areałem raportowanym przez administrację a „areałem zbiorów” określanym na podstawie teledetekcji ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia rzeczywistej podaży. Podczas gdy oficjalne dane wskazują na krajowy areał wynoszący 1,11 mln ha w 2026 roku (+5,5% rok do roku), dane teledetekcyjne sugerują, że większa część pól faktycznie przyczyni się w tym sezonie do zbiorów. Wskazuje to nie tylko na większy areał efektywnie uprawiany, lecz także na mniejsze straty polowe i lepsze założenie upraw w porównaniu z 2025 rokiem.

Połączenie większego areału i wyższej produktywności pozycjonuje Radżastan jako kluczowe źródło zaopatrzenia w sezonie handlowym 2026–27. Jego wydajność wynosząca 231 kg/ha znacznie przewyższa średnią krajową i wyniki wszystkich pozostałych głównych stanów, czyniąc go efektywną bazą dla przetwarzania i konsolidacji według pochodzenia. Niska wydajność Uttar Pradesh, mimo największego areału zbiorów, wskazuje na strukturalne ograniczenia w zakresie agronomii, wykorzystania środków produkcji lub warunków pogodowych i sugeruje, że poprawa praktyk rolniczych może w średnim terminie odblokować dalszy wzrost podaży.

Gwałtowny spadek areału zbiorów i produkcji w Gudźaracie ma istotne znaczenie handlowe na poziomie regionalnym. Lokalne tłocznie, handlowcy i przetwórcy zlokalizowani przy portach w Gudźaracie mogą napotkać mniejszą dostępność surowca w najbliższym otoczeniu i być zmuszeni do sprowadzania go z Radżastanu, Uttar Pradesh lub Madhya Pradesh. Może to podnieść koszty logistyki przywozowej, nawet jeśli podaż krajowa się poprawia. Dla eksporterów ogólny obraz pozostaje pozytywny netto, lecz dynamika transportu i obsługi ładunków w Indiach prawdopodobnie przesunie się na korzyść łańcuchów dostaw opartych na Radżastanie.

Co kluczowe, prognozowane podwojenie produkcji nie gwarantuje proporcjonalnego wzrostu wolumenów eksportowych. Nabywcy międzynarodowi nadal priorytetowo traktują czystość nasion, jednolity kolor, niską wilgotność i ścisłą zgodność z limitami pozostałości, zwłaszcza w przypadku dostaw do UE i Ameryki Północnej. Ostateczny wpływ na przepływy handlowe będzie zależał od tego, w jakim stopniu zbiory z 2026 roku spełnią te specyfikacje po zakończeniu zbiorów i czyszczenia wstępnego.

Pogoda i perspektywy postępu zbiorów

Warunki pogodowe w głównych północnych i centralnych regionach uprawy sezamu w Indiach przechodzą obecnie z monsunu do suchej pory pomonsunowej. Monsun południowo-zachodni w dużej mierze wycofał się z Radżastanu, Uttar Pradesh i Gudźaratu, a aktualizacje meteorologiczne wskazują jedynie na resztkowe, rozproszone opady w miarę zmiany układów cyrkulacyjnych i umacniania się warunków antycyklonalnych. Madhya Pradesh również wszedł w przeważnie suchą i bardziej słoneczną fazę, przy czym na początku października prognozowane są jedynie odizolowane opady.

Przejście to zazwyczaj sprzyja zbiorom sezamu, suszeniu na polach i przemieszczaniu surowca na rynki pierwotne, ograniczając ryzyko późnosezonowych podtopień lub strat jakościowych spowodowanych nadmierną wilgotnością. Jeśli październik pozostanie w większości suchy w Radżastanie i Madhya Pradesh, regiony o najbardziej wyraźnym wzroście produkcji powinny być w stanie dostarczyć surowiec dobrej jakości, wspierając płynne zwiększanie dostaw do mandis i kanałów eksportowych na początku sezonu handlowego 2026–27.

Perspektywy rynku i zalecenia handlowe

Przy prognozowanej produkcji indyjskiego sezamu kharif na poziomie 101 228 ton sezon handlowy 2026–27 prawdopodobnie rozpocznie się w warunkach wyraźnie luźniejszej podaży niż w ubiegłym roku. Wraz ze wzrostem dostaw, szczególnie z Radżastanu i Uttar Pradesh, na rynkach krajowych może okresowo pojawiać się presja podażowa. Może to ograniczać dalsze wzrosty cen i, w okresach skoncentrowanej sprzedaży przez rolników, wywierać presję spadkową na wartości spot pomimo niedawnego umiarkowanego umocnienia kwotowań FOB.

Skala i trwałość ewentualnej korekty cenowej będą jednak zależeć od kilku zmiennych: trendów krajowej konsumpcji olejów spożywczych i przekąsek, siły i terminu popytu eksportowego, zapasów przechodzących z poprzedniego sezonu oraz, co najważniejsze, rzeczywistego profilu jakościowego nowych zbiorów. Jeśli znaczna część produkcji nie spełni wymogów jakości eksportowej, efektywna nadwyżka dostępna dla rynków o wysokiej wartości może być mniejsza, niż sugerują dane nagłówkowe, wspierając premie za partie najwyższej jakości.

Ukierunkowane wskazówki handlowe

  • Eksporterzy / Sprzedawcy u źródła: Wykorzystać obecny okres umiarkowanie mocnych cen FOB do zabezpieczenia sprzedaży terminowej w regionach o wysokiej wydajności, szczególnie w Radżastanie, unikając jednocześnie nadmiernego zaangażowania do czasu uzyskania wstępnych informacji o jakości, kolorze, wilgotności i zgodności z limitami pozostałości.
  • Importerzy / Nabywcy w miejscu przeznaczenia: Rozważyć stopniowe zwiększanie pokrycia pozycji w indyjskim łuskanym sezamie klasy EU oraz czarnym sezamie o wysokiej czystości, jeśli jakość zbiorów okaże się stabilna, ponieważ większa podaż krajowa powinna zapewnić więcej przestrzeni do negocjowania premii po pojawieniu się na rynku szczytowych dostaw.
  • Przetwórcy / Użytkownicy krajowi: Przygotować się na potencjalną krótkoterminową miękkość cen mandi w okresach nasilonych dostaw, zachowując elastyczność pozwalającą zwiększyć zakupy spot, a jednocześnie zabezpieczając kluczowe wolumeny poprzez programy zakupowe w Radżastanie i Madhya Pradesh.

3-dniowa kierunkowa prognoza cenowa (kluczowe źródła FOB)

  • Indie – FOB New Delhi (łuskany i naturalny sezam): Lekko spadkowy do bocznego kierunek w ciągu najbliższych trzech dni handlowych, w miarę stopniowego narastania presji zbiorów; obecne kwotowania w przedziale około 1,30–1,62 EUR pozostają głównym pasmem odniesienia.
  • Egipt – FOB Kair (naturalny sezam): Oczekiwany boczny ton, przy cenach obecnie w okolicach 1,42 EUR i niewielkiej widoczności bezpośrednich szoków podażowych lub popytowych.
  • Europa – centra FCA (czarny sezam ekologiczny): Kierunek stabilny do mocniejszego; niszowy ekologiczny czarny sezam w cenie około 3,54 EUR w magazynach Europy Środkowej prawdopodobnie pozostanie wspierany przez bardziej ograniczoną wyspecjalizowaną podaż i stabilny popyt.
BASIC
Wykres na żywo
Interaktywny wykres znajdziesz na CMBroker.
Otwórz w CMBroker →