Ograniczona dostępność w Indiach podbija ceny sezamu mimo słabszej gorczycy i nadwyżki oleju palmowego
Ceny sezamu w Indiach umacniają się przy ograniczonej dostępności fizycznej, a notowania FOB z New Delhi nieznacznie rosną. Analizujemy podaż, perspektywy zbiorów Kharif i strategię handlową.
Ceny
Według raportu handlowego z New Delhi z dnia 13 października 2026 r. ceny oleju sezamowego wzrosły ostatnio o około ₹500 za kwintal, osiągając około ₹19,000 za kwintal, co podkreśla mocne fundamenty cenowe nasion na rynku krajowym. Siła ta kontrastuje z sytuacją na rynku gorczycy, gdzie ceny nasion spadły o około ₹50 za kwintal do ₹8,650–8,700, ponieważ tłocznie ograniczyły zakupy przy wysokich poziomach cen.
Notowania nasion przeznaczonych na eksport z New Delhi są zgodne z tym wzrostowym tonem. Konwencjonalne łuskane nasiona sezamu o czystości 99.90% z Indii są obecnie wskazywane na poziomie EUR 1.50 FOB New Delhi (najnowsza oferta dla id 705), wobec EUR 1.48 z 3 października 2026 r. Odmiany premium czarnego sezamu, takie jak „super z black”, są wyceniane na około EUR 1.99 FOB New Delhi (id 342), a „semi z black” na EUR 1.92 FOB (id 341), również nieco wyżej niż na początku października.
| Pochodzenie | Typ / Klasa | Czystość | Dostawa | Najnowsza cena (EUR) | Poprzednia cena (EUR) | Data aktualizacji |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Indie – New Delhi | Nasiona sezamu, łuskane (id 705) | 99.90% | FOB | 1.50 | 1.48 | 2026-10-10 |
| Indie – New Delhi | Nasiona sezamu, super z black (id 342) | 99.95% | FOB | 1.99 | 1.97 | 2026-10-10 |
| Indie – New Delhi | Nasiona sezamu, semi z black (id 341) | 99.95% | FOB | 1.92 | 1.90 | 2026-10-10 |
Podaż i popyt
Krajowy kompleks sezamu jest obecnie wspierany przez ograniczoną dostępność fizyczną. Ten sam raport z New Delhi wskazuje, że mniejsza podaż wspiera olej sezamowy i olej z nasion bawełny, w wyraźnym kontraście do gorczycy, gdzie opieszałe zakupy tłoczni obciążają ceny. Sugeruje to silną konkurencję między tłoczniami i handlowcami o ograniczone zapasy nasion w okresie przed zbiorami.
Najnowsze oficjalne i analityczne aktualizacje wskazują na znacznie większy areał indyjskiego sezamu Kharif w 2026 r.; według doniesień liczba obsianych hektarów wzrosła o około kilkanaście procent rok do roku, a oczekiwania zakładają, że zbiory sezamu Kharif mogą niemal podwoić produkcję w porównaniu z poprzednim sezonem. Choć podnosi to średnioterminowy pułap podaży, uczestnicy rynku podkreślają, że krótkoterminowa ciasnota podaży utrzyma się do czasu pełnej normalizacji napływu zbiorów i odbudowy zapasów skorygowanych o jakość.
Dane z krajowych mandis pokazują, że ceny spot sezamu pozostają dobrze wspierane względem poziomów referencyjnych polityki rolnej. Zgłaszane średnie ceny na mandis na początku października były o około 20% wyższe od oficjalnej ceny minimalnego wsparcia (MSP) wynoszącej ₹10,346 za kwintal, co wskazuje na silny lokalny popyt i ograniczoną sprzedaż pod presją w kilku kluczowych stanach produkujących. Ta premia względem MSP, w połączeniu z wysokimi cenami oleju sezamowego, wspiera obecne poziomy ofert FOB z centrów eksportowych.
Ekskluzywne commodities na CMBroker
Fundamenty i kontekst międzytowarowy
Szerszy kontekst rynku olejów jadalnych jest istotny dla zrozumienia relatywnych wyników sezamu. Międzynarodowy surowy olej palmowy w rejonie Kandla jest notowany na krajowym rynku w pobliżu ₹12,100 za kwintal, a zagraniczne benchmarki wynoszą około $1,235 za tonę, co czyni olej palmowy kluczowym punktem odniesienia dla kosztów importu do Indii i konkurencyjności alternatywnych olejów. Jednocześnie ceny nasion gorczycy i oleju gorczycowego osłabły, gdy tłocznie ograniczyły zakupy po wcześniejszych wzrostach, pokazując, jak szybko zmęczenie po stronie popytu może odwrócić dynamikę cen.
Dla kontrastu, sezam czerpie silne wsparcie z lokalnego niedoboru i korzystnych marż tłoczenia przy wysokich cenach oleju sezamowego, bliskich ₹19,000 za kwintal. Słabość wybranych śrut oleistych – takich jak makuch z nasion bawełny w przedziale ₹4,000–4,300 za kwintal przy stonowanym popycie paszowym – podkreśla, że siła na rynku olejów jadalnych nie przekłada się jeszcze w pełni na popyt na produkty uboczne. W przypadku sezamu sugeruje to, że obecny trend wzrostowy jest przede wszystkim historią oleju i nasion, napędzaną konsumpcją spożywczą oraz kanałami eksportowymi, a nie powszechną ciasnotą w całym kompleksie roślin oleistych.
Na arenie międzynarodowej Indie pozostają kluczowym dostawcą na światowym rynku sezamu, a wyższe ceny krajowe mogą wpływać na konkurencyjność eksportu do głównych odbiorców w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Europie. Przy rosnących wartościach FOB z New Delhi, które nadal mieszczą się w historycznie akceptowalnym przedziale dla wielu kupujących, rynek wydaje się sprawdzać, jaka część krajowej ciasnoty podaży może zostać przeniesiona na ceny eksportowe bez znaczącego ograniczenia przepływów eksportowych.
Pogoda i perspektywy zbiorów
Warunki pogodowe w głównych indyjskich regionach uprawy sezamu mają sezonowe znaczenie, ponieważ zbiory Kharif przechodzą przez późne fazy wzrostu i wczesne zbiory. W Radżastanie bieżące prognozy na październik wskazują głównie gorące i w dużej mierze suche warunki, z jedynie lekkimi, rozproszonymi opadami w nadchodzących dniach, co jest zgodne z końcową fazą monsunu. Warunki te są zasadniczo korzystne dla suszenia i zbiorów, choć wcześniejsze niedobory opadów w sezonie w części zachodnich Indii wywołały lokalne stresy.
W skali kraju aktualizacje dotyczące zasiewów Kharif 2026 wskazują, że opóźnione rozpoczęcie monsunu i nierównomierne opady przesunęły część kalendarzy upraw na później, co sugeruje, że napływ towaru może narastać bardziej stopniowo w październiku i na początku listopada. W połączeniu z większym areałem zasiewów tworzy to scenariusz, w którym krótkoterminowa ciasnota podaży przechodzi w bardziej komfortową sytuację podażową wraz z przyspieszeniem napływu nowych zbiorów, zwłaszcza jeśli ich jakość będzie dobra, a pogoda po monsunu nadal będzie sprzyjająca.
Prognoza krótkoterminowa i perspektywy handlowe
W bardzo krótkim terminie rynek sezamu w Indiach prawdopodobnie pozostanie wspierany lub mocny, opierając się na ograniczonej dostępności spot, wysokich cenach na mandis względem MSP oraz ostatnich wzrostach cen oleju sezamowego. Jednak napływ znacznie większych zbiorów Kharif w ciągu najbliższych kilku tygodni stwarza wyraźne ryzyko spadkowe, jeśli krajowy i eksportowy popyt nie zdołają wchłonąć dodatkowego wolumenu.
- Dla eksporterów: Warto rozważyć zabezpieczenie bliskich dostaw po obecnych poziomach FOB dla pochodzenia indyjskiego, ale unikać nadmiernego angażowania się w odległe terminy do czasu uzyskania większej jasności co do skali i jakości zbiorów Kharif 2026.
- Dla importerów i odbiorców końcowych: Należy utrzymywać odpowiednie krótkoterminowe pokrycie z uwagi na obecną ciasnotę podaży, jednocześnie przygotowując się do zwiększenia zakupów w przypadku osłabienia cen, gdy napływ zbiorów się rozszerzy, a poziomy bazowe złagodnieją.
- Dla krajowych tłoczni: Warto wykorzystywać obecną siłę cen oleju, ale uważnie monitorować międzynarodowe trendy na rynku oleju palmowego i gorczycy, ponieważ szersze osłabienie rynku olejów jadalnych może ograniczyć dalszy wzrost cen realizowanych za olej sezamowy.
Trzydniowa indikacja cenowa i kierunkowa ocena dla kluczowych indyjskich referencji sezamu: oferty FOB nasion sezamu z New Delhi powinny pozostać zasadniczo stabilne do nieco mocniejszych, przy czym łuskane nasiona o czystości 99.90% powinny utrzymać się w pobliżu ostatnich poziomów EUR 1.50 FOB, a czarne odmiany zachować umiarkowaną premię. Krajowe ceny na mandis również powinny utrzymać się powyżej MSP, choć zmienność śróddzienna może wzrosnąć, gdy pierwsze znaczące dostawy Kharif zaczną napływać na rynek.